A Monarchia magyar hadvezére, Szurmay Sándor nyaralótulajdonosként, a helyi közélet aktív szereplőjeként Mátyásföld jeles személyisége volt az első világháború előtt és a harcok befejezése után is, egészen 1945-ös haláláig. A főváros XVI. kerületében emlékét ma is egy róla elnevezett sétány, annak elején pedig egy emlékhely őrzi, innen nyílik az Erzsébetligeti Színház, ahol pénteken mutatták be a híres honvédtábornok életrajzi könyvét.
A XVI. kerületi önkormányzat, illetve az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) közös kiadásában megjelent kötet bemutatóján Kovács Péter, a kerület polgármestere elmondta: Szurmay Sándor sokat tett Mátyásföldért, nem véletlen, hogy a róla elnevezett fasor végén egy szobrot is állítottak neki. A polgármester hozzátette: a híres hadvezér a mai fiatalság példaképe lehet.
Baráth Ernő ezredes, az MH BHD parancsnoka hangsúlyozta: az alakulat számára fontos, hogy ápolják a névadó emlékét. „A könyvből kiderül, hogy miért volt példamutató katona, parancsnok, hadvezér. Nekünk, katonáknak is utat mutat, követendő példa mindenki számára”‒ fogalmazott az ezredes. Hozzátette: a könyv megjelenése után egy Szurmay-indulót is szeretnének íratni.
A XVI. kerületben élő leszármazottak nevében Kovács Balázs arról beszélt, hogy a kötet írója a család által őrzött, valamint a Pro Libertate Alapítványnál, illetve a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban fellelhető „mozaikokból” állította össze Szurmay Sándor életrajzát. Hozzátette: az egykori hadvezér emléke a családon belül több generáción keresztüli jó példa becsületről, tisztességről, bátorságról.
A bemutató végén a könyvről a szerzőt dr. Balla Tibor alezredes, hadtörténész, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum osztályvezetője, a kötet lektora kérdezte. M. Tóth György ‒ aki korábban a katonai sajtó munkatársa, a Magyar Honvéd magazin újságírója, olvasószerkesztője volt ‒ a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: először az alakulat korábbi parancsnokával, Kun Szabó István vezérőrnaggyal közösen határozták el e könyv megjelentetését, miután a dandár felvette vitéz báró uzsoki Szurmay Sándor vezérezredes, az első világháború Monarchiája utolsó magyar honvédelmi miniszterének nevét. Egy olyan alakulatnál, ahol többek között honvéd koronaőrök, nemzeti ereklyéink őrzői szolgálnak, talán természetes is, hogy az ötletet valóra akarták váltani ‒ jegyezte meg. Hozzáfűzte: végül Baráth Ernő ezredes dandárparancsnok, valamint Kovács Péter polgármester felvállalták a közös kiadást. Köszönet érte. Köszönet illeti mindazokat is, akik hozzájárultak a kutatáshoz, a kötet kivitelezéséhez.
Fotó: Rácz Tünde