Hírek

A hangverseny, amin még Darth Vader is tiszteletét tette

A hangverseny, amin még Darth Vader is tiszteletét tette

 

Az elmúlt évtizedek legnépszerűbb filmslágereiből és megfilmesített musical előadásaiból álló repertoárral szórakoztatta a közönséget az MH Központi Zenekar február 15-én, csütörtökön Budapesten, a Stefánia Palota-Honvéd Kulturális Központban. A nagysikerű, teltházas, meglepetésekben gazdag koncerten Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere és Szabó Imre alezredes, a zenekar vezető karmestere vezényelt.

Szöveg: Faragó Fanny

Fotó: Nagy Gábor

forrás: https://honvedelem.hu/hirek/a-hangverseny-amin-meg-darth-vader-is-tiszteletet-tette.html

Hírek

Egy este a 32-esekről a Honvéd Kulturális Központban

Egy este a 32-esekről a Honvéd Kulturális Központban

A népszerű „Biztonságpolitikai előadás-sorozat” októberi programja keretében Zsolnai Tamás ezredes mutatta be a 32-esek múltját és jelenét október 16-án, hétfőn este a Stefánia Palotában.

Zsolnai ezredes, a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezred parancsnoka „Mária Terézia öröksége - A trikolór katonái” című előadásában mutatta be az alegység történetét és feladatrendszerét.

A Mária Terézia nevéhez köthető Gyalogezred jogutódja, napjainkban a 32. Testőrezred katonái azok, akik ország-világ előtt szolgálják Magyarországot, ezzel is szimbolizálva, megjelenítve a Magyar Honvédséget.
A Koronaőrség a magyar államiság, történelmünk egyik legkiemelkedőbb jelképét védelmezi. A Lövészzászlóalj katonái díszelgő, míg a Gyalogos Testőrség tagjai protokolláris objektumőrzési feladatokat látnak el a Sándor-palotánál.

Zsolnai ezredes adatokkal, tényekkel és az alegység által ellátott feladatokhoz kapcsolódó történetekkel tarkított prezentációjának hallgatósága átfogó képet kaphatott a díszelgő szakma szépségéről, egyben kihívásairól.

Fotó: Bankó József

Galéria, Hírek

A magyar katonazene napját ünnepeltük

Dandárunk a magyar katonazene napja alkalmából rendezett koszorúzást, állománygyűlést, valamint szakmai szimpóziumot a Petőfi Sándor laktanyában és a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban április 24-én, hétfőn.

A laktanya szoborparkjában tartott koszorúzáson Gömöri Balázs őrnagy, az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Hódmezővásárhely Helyőrség Zenekar karmestere elmondta: „az 1848/49-es szabadságharcban fontos és aktív feladatot töltöttek be a katonazenekarok, a harcoló katonákat az irányítás mellett bátorították, a polgároknak reményt adtak. A katonazene egyik legfontosabb éve az 1896-os esztendő volt, amikor felállították a gyalogezred zenekarokat.”

„1920-ban Fricsay Richárd alezredes lett a Magyar Királyi Honvédség zeneügyi igazgatója, munkásságának köszönhető, hogy a tizennégy katonazenekar élére csak diplomás karmesterek kerülhettek, ezzel növelték a zenekarok színvonalát. A katonazenekarok rádióban zenéltek, muzsikájukat hanglemezek őrzik. Sajnos, a második világháború megtörte a katonazene virágkorát, csak az 1960-as években alakult meg újra a fegyvernem” – tette hozzá Gömöri Balázs őrnagy.

Fricsay Richárd alezredes szobrának megkoszorúzását követően a katonazenekarok fegyvernemi napja a Stefánia-palotában folytatódott.

Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere ünnepi beszédében elmondta: az elmúlt esztendő a pandémiában vállalt feladatok után újra szakmai kihívásokban bővelkedett, de a kihívások mellett a fejlődésre is jutott erő. Az önkéntes tartalékos rendszer keretében sok egyetemista, vagy tanulmányait befejező pályakezdő kapott lehetőséget a honvédségnél, és így a katonazenei pályával is megismerkedhetett.

„A katonazenész fegyvernem tagjai bár nem fegyverrel, hanem hangszereikkel felvértezve teljesítik szolgálatukat, egy sajátos, nélkülözhetetlen része a modern haderőnek. A katonazenekarok megjelenésükkel, jelenlétükkel a legmegfelelőbb népszerűsítő és reklámtevékenységet ellátó szegmensei a mai kor haderejének” – hangsúlyozta az ezredes.

Az ünnepségen – mások mellett – elismeréseket adott át Bozó Tibor vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, majd a közönség Szabó Ferenc karmester, a Széchenyi István Egyetem Művészeti Kar tanárának szimpóziumát hallgatta meg. Az ünnepség az MH Központi Zenekar hangversenyével zárult.

Szöveg: Petróczy Levente

Fotó: Kertész László

forrás: https://honvedelem.hu/hirek/a-magyar-katonazene-napjat-unnepeltek.html

Galéria, Hírek

Románia biztonság- és védelempolitika előadás

Magyar Hadtudományi Társaság, Kiss Károly hadtudományi Klub, Mindenki Hadtudománya elnevezésű rendezvénysorozat 2023.március 9-ei előadásán Kozma Klementina, Románia biztonság- és védelempolitikája címmel tartotta meg prezentációját a Stefánia Palota Pódiumtermében.

Románia megerősödött szerepe elsősorban a NATO-n belül és a transzatlanti térség keleti védelmében egy régóta áhított célja volt Bukarestnek.

Az előadásban röviden szó esett a rendszerváltást követő román külpolitikai törekvésekről, amelyek szerves részét képezik az ország biztonságpolitikai törekvéseinek. Beszélt  a román biztonságpercepció alakulásáról és annak összefüggéseiről az ország atlantista elköteleződésével. Szó volt a NATO keleti bővítésének hatásairól és Románia ebben vállalt szerepéről, ugyanakkor ezen téma mentén említésre került a Moszkvával egyre feszültebbé váló kapcsolat is, melyet elsősorban Bukarest amerikai elköteleződése váltott ki és hevített fel a 2000-es évek folyamán. A román védelempolitika irányvonalai mindezek fényében lettek bemutatva.

Szerk/Fotó: Pete Balázs

Galéria, Hírek

A magyar királyi 2. honvédhadsereg szárazföldi fegyverzete a keleti hadszíntéren

Dr. Kovács Vilmos ezredes – 2022-ig a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka – egy átfogó, másfél órás előadást tartott a keleti hadszíntéren harcoló honvéd katonák szárazföldi fegyverzetéről február 20-án a Stefánia Palota dísztermében. 

Az eseményen résztvevő hallgatóság megismerhette, hogy milyen külföldi, avagy magyar forrásokból sikerült beszerezni a több mint 200 ezer főre tehető 2. m. kir. Honvédség fegyverzetének eszközparkját. A magyar-német-szovjet hadosztályok fegyverzeti összehasonlításáról készült táblázatából kiderült, hogy pontosan milyen fegyverzettel és felszereléssel küldték őket a frontra. Így a gyalogsági és tűzérségi fegyverek tekintetében részletes bemutatót kaptak az előadáson résztvevők, úgymint: marok és sorozatlövő fegyverek, aknavetők, tarackok, páncéltörők és harckocsik. Megtudhattuk azt is, hogy lőszer-utánpótlás tekintetében komplett vonatok szállították Németországból, illetve Magyarországról a tüzérség számára a muníciót. A folyamatosan érkező ún. lőszervonatok általában 30-40 vagonból álltak.

A prezentációból az is kiderül, hogy végrehajtható, vagy lehetetlen feladatot kaptak a német szövetségestől, továbbá, hogy gyengén vagy erőn felül teljesítettek-e a magyar katonák a Don-kanyarnál. Végül pedig az előadás ismertette azt is, hogy milyen erők jöttek haza 1943-ban.

 

Szerk/foto: Pete Balázs

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.