Galéria, Hírek

A 32. NHD évzáró állománygyűlése

Megtartotta 2022-es évzáró állománygyűlését a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység állománya

 

Az év végéhez közeledve az MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység (továbbiakban: 32. NHD) állománya megtartotta évzáró állománygyűlését.

Zsolnai Tamás ezredes köszöntötte az állomány tagjait, majd beszédében értékelte a „32-esek” által a 2022-es év során ellátott feladatokat.

Az elmúlt évben számos változás történt a szervezet életében, mint például a díszelgő feladatok ellátása során használt fegyverek cseréje új típusra vagy a korábban alegységként működő huszárság különválása és az MH BHD Honvéd Huszár Díszegység (HHD) néven történt megalakulásuk.

A vezetői állományt érintő változás is történt az év során: Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2022. októberében ezredesi rendfokozatba léptette elő és egyúttal az MH BHD, 32. NHD vezetőjeként parancsnoki beosztásba helyezte Zsolnai Tamás korábbi parancsnok-helyettest.

Zsolnai ezredes méltatta a teljes állomány kitartó munkáját, megköszönte a kiváló szinten történő feladatvégrehajtást. Kiemelte, hogy a 2022-es évet a változásokhoz alkalmazkodva, sikeresen zárta a szervezet és a 2023-as év terveiről is szólt.

section-fabadad
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/12/web_BHD4020-488x325.jpg
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/12/web_BHD4068-488x325.jpg

Zsolnai ezredes beszéde végén kitért a közelgő karácsonyi ünnepekre is, az állomány minden tagjának békés készülődést és boldog Karácsonyi Ünnepeket kívánt.

Az állománygyűlés elismerések átadásával zárult.

 

Az állománygyűlést követően Dr. Ujházy László ezredes a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Vezetéstudományi és Közismereti Tanszékének tanszékvezetője tartott előadást „Aktuális vezetéselméleti kérdések. A jelenkor vezetői kihívásai” címmel.

Fotó, szöveg: Bankó József

Galéria, Hírek

Szent Korona menekítési megemlékezés, 2022

A Szent Korona 1944−45-ös menekítésének utolsó, még Magyarországon található állomásaira, Velemre és Kőszegre látogattak el az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (továbbiakban MH BHD) és az MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység (továbbiakban: MH BHD 32. NHD) Honvéd Koronaőrség állományának tagjai.

Velem községben az egykori Stirling-villa területén található azon emlékhely, ahol a nemzeti ereklyénket 1944. december 29-től, 1945. március 19-ig őrizték a koronaőrök. Az óvóhelyet anno egy utász alakulat építette ki a Stirling-villa közelében lévő gyümölcsösben. A korona őrzési helyét napjainkban egy szűk óvóhely kiépített bejárata és egy faragott emléktábla hívatott jelölni.


A Velemen tartott megemlékezés során a Polgármesteri Hivatal képviseletében Pálffy György Csaba képviselő, az MH BHD nevében Mudra József ezredes, dandárparancsnok, Balázs Tibor főtörzszászlós, a dandár vezénylőzászlósa, Zsolnai Tamás ezredes, a 32. NHD parancsnoka, Dr. Szolcsánszky Márton alezredes, a 32. NHD parancsnokhelyettese és Roxin István őrnagy, a Honvéd Koronaőrség parancsnoka helyeztek el koszorút.

Ezt követően Kőszeg városában tettek látogatást a megemlékezők, ugyanis 1944. decemberének első heteiben itt őrizték a Szent Koronát és a koronázási ékszereket. Időrendben ezután a velemi őrzés időszaka következett, majd 1945. március 20-tól az erre a célra épített óvóhelyen, a koronaőrző bunkerben lettek elhelyezve ereklyéink 1945. március 28-ig.


A II. világháború során komoly megpróbáltatásokat kellett kiállnia a relikviáknak és csak 33 éves külföldön történő száműzetést követően, 1978. január 06-án térhetett vissza az Amerikai Egyesült Államokból hazánkba a Szent Korona.

Kőszegen a Polgármesteri Hivatal nevében Básthy Béla polgármester és a polgármesteri hivatal képviselői és az MH BHD vezetői állománya helyezték el a megemlékezés koszorúit.

A megemlékezések helyszínein ünnepi beszédet mondott Sarkadi Attila hadnagy és Szőke Károly százados tolmácsolásában ünnepi szavalatot hallgattak meg az egybegyűltek.

Szöveg: Roxin István őrnagy
Fotók: Bankó József

Galéria, Hírek

Nemzetközi kapcsolataink – olasz delegáció látogatása

Szakmai látogatás céljából Olaszországból érkezett küldöttség az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárhoz.

Az olasz 8. Reggimento Lancieri di Montebello lándzsás ezred delegációját láttuk vendégül négy napos látogatás keretében az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) 32. Nemzeti Honvéd Díszegységnél (32. NHD) és a Honvéd Huszár Díszegységnél (HHD).

Az olaszországi katonai szervezet és dandárunk közötti együttműködés 2021. októberében kezdődött, akkor dandárunk küldöttsége látogatta meg az olaszországi alakulatot.

A kapcsolat felvételének a célja az olasz hadsereg protokolláris feladatai, kifejezetten a miniszterelnökhöz tartozó katonai díszelgési feladatok megismerése volt. Az olasz „lándzsás” ezred alaprendeltetési feladatai közé tartoznak a gyalogosan és lóháton végrehajtott díszelgési feladatok.

Mivel az olasz ezred feladatai átfedésben vannak az MH BHD által ellátott feladatokkal, ezért a szakmai eszme- és tapasztalatcsere mindkét fél részére rendkívül hasznosnak bizonyul.

A tavalyi évben történt sikeres első találkozást követte az olasz ezred delegációjának 2022. októberi magyarországi látogatása, mely lehetőséget adott a megkezdett együttműködés folytatására és elmélyítésére.

A Budapestre látogató olasz katonák számára a négy napos program számos programpontot, látnivalót jelentett: a dandárunk szervezésében kialakított szakmai program által betekintést kaptak az MH BHD-nál folyó szerteágazó feladatkörökbe.

A küldöttség tagjai dandárunk felépítésével, vezetésével Kiss Ferenc ezredes, törzsfőnök, majd a 32. NHD feladataival Zsolnai Tamás ezredes, parancsnok prezentációja által ismerkedtek meg.

section-b37fe44
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/11/web_BHD1457-488x325.jpg
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/11/web_BHD1615-488x325.jpg

Az olasz delegáció a BHD által ellátott díszelgési és protokolláris feladatokat azok jellegzetes helyszínein (Szent György tér, Kossuth Lajos tér, Országház) tekinthette meg. Jelen voltak a Sándor-palotánál a Palotaőrök által bemutatott őrségváltásnál és október 23-a, nemzeti ünnepünk alkalmából a Kossuth téri állami ünnepséget kísérték figyelemmel.

Október 24-én Szilvásváradra utazva az olasz küldöttség az MH BHD, Honvéd Huszár Díszegység parancsnokságával és állományával találkozott, ahol az Állami Ménesgazdaságban tettek látogatást és a lovas díszelgési feladatok végrehajtását tekintették meg.

Az eddig említett programokon kívül az olasz delegáció tagjai ellátogattak Egerbe, Budapesten Országház-látogatáson vettek részt, ahol az MH BHD, Honvéd Koronaőrség munkájába nyertek betekintést, a Budai Várnegyedben kötetlen séta keretében csodálták meg a város nevezetességeit, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem MH Ludovika Zászlóaljánál folyó képzéssel ismerkedtek meg, végezetül a Rákoskeresztúri Újköztemető olasz katonai parcellájába is ellátogattak.

A szakmai programok feszített tempója mellett a delegáció tagjainak volt lehetősége a kötetlenebb kapcsolatteremtésre is dandárunk vezetői állományával és szabadidős programon, városnézésen is részt vettek.

A több napos program szakmailag előre vivő és a katonáink közötti együttműködést tekintve is kiválóan sikerült. Nemzetközi kapcsolatainkra kiemelt figyelmet fordítunk, így ennek a szakmai együttműködésnek a továbbfejlesztése terveink szerint 2023-ban folytatódik.

Fotó: Bankó József

Galéria, Hírek

32-esek napja

Állományunk október 28-án a 32-esek napja alkalmából két helyszínen tartott megemlékezést Budapesten.

A megemlékezéshez kapcsolódó események a Petőfi Sándor laktanyában kezdődtek, ahol Zsolnai Tamás ezredes, a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység (32. NHD) parancsnoka és Roxin István őrnagy mondott beszédet, majd a laktanya udvarán található emléktáblánál koszorút helyezett el Mudra József ezredes, dandárparancsnok és Balázs Tibor főtörzszászlós, a BHD vezénylő zászlósa és Zsolnai Tamás ezredes, Rikkers Attila törzszászlós.

section-a19d545
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/11/web_BHD2120-488x325.jpg
https://bhd.honvedseg.hu/wp-content/uploads/2022/11/web_BHD2072-488x325.jpg

 

Az emlékezés második állomása Budapest belvárosának egy ismert és forgalmas tere, a VIII. kerületi Harminckettesek tere volt. Az állomány tagjai a téren található 32-es Honvéd Gyalogezred I. világháborús emlékművénél tartottak koszorúzást.

A mai formájában létező MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység különleges kötődéssel bír elődjéhez, a 32-es gyalogezredhez, elnevezését is innen származtatja: a 32-es nevet a 32. Budapest Díszzászlóalj, majd jelenleg az MH BHD, 32. NHD vitte, viszi tovább. Ezen túlmenően számon tartja a jogelőd szervezet változatos történetét és ápolja hagyományait.

A XIX. század végéig 14 háborúban, összesen 135 csatában, ütközetben, ostromokban és várvédelemben felhalmozott érdemekben dús történet a 32-eseké, a XX. században katonái az első- és második világháborúban is harcoltak. Az 1950-es évektől kezdődően az ezred feladata az idők folyamán többször is változott, eleinte őrzés-védelmi feladatokat is végzett rendészeti- és díszelgési feladatai ellátása mellett.

A 32-esek története a XVIII. századba nyúlik vissza.

A 32. Mária Terézia Gyalogezred 1741. október 30-án, az osztrák örökösödési háború hatására, Mária Terézia parancsára alakult. A VIII. kerületben szobrot állítottak az első világháborúban elesett katonáik emlékére, a Corvin-negyed melletti terület ezért kapta a Harminckettesek tere nevet.

Ghymesi Forgách Ignác gróf a 32-es gyalogezred elődjének felállítására 1741. október 30-án kapott parancsot. Akkoriban bevett szokás volt, hogy az ezredet parancsnokáról nevezzék el, így Forgách ezrednek hívták alegységet, ami teljes mértékben magyar ezred volt, hiszen magyar területről sorozták be a katonákat. Egyenruhájuk is magyaros jellegre utalt.

A 32. hadrendi számot 1769-ben kapta meg az ezred. Az uralkodó, Mária Terézia 1780-ban bekövetkezett halálával feladatkörük megváltozott: az ezred mozgatása szünetelt, toborzási székhelyüket is áthelyezték Pestre és a szomszédos vármegyékbe, ekkortól számítanak Pest „házi ezredének”. Fennállásuknak századik évfordulóján az ezredben szolgált a későbbi trónörökös, Ferenc Ferdinánd is. Ferenc József császár 1890-ben elrendelte, hogy a 32. gyalogezred örökké Mária Terézia nevét viselje.

A XIX. század végéig tizennégy háborúban, 135 csatában és ütközetben vett részt az ezred. Katonáik bátor helytállását igazolja, hogy három tiszt is megkapta a legmagasabb kitüntetést, a Mária Terézia érdemrendet. Az első világháború kezdetén délen, Szerbia ellen harcoltak, majd az északi hadszíntéren harcoltak, ahol 1918-ban a Piave folyón átkelő ellenséggel csaptak össze.

Itt az alegység nagyrésze a harcokban megsemmisült. Az őszirózsás forradalomban megalakult vezetőség csak a 32. hadrendi számozását hagyta meg az alegységnek, mint császári és királyi ezred, a „harminckettesek” megszűntek. A Tanácsköztársaság bukását követően a 32. ezredből és más ezredek maradványaiból alapították a királyi magyar 1. Gyalogezredet. Megalakult a 32-esek asztaltársasága, amely civilekkel összefogva 1933-ban a VIII. kerületben felállíttatta a harminckettesek emlékművét.

A második világháború után az ezred a honvédség egyes objektumait őrizte és díszelgési feladatokat kellett végrehajtania.

1984-ben Magyar Néphadsereg (MN) 7015-re nevezték át az alakulatot.
1991. májusától a 32. Budapest Őrezred nevet kapta, majd 2000. október 1-től 32. Budapest Őr- és Díszezreddé nevezték át.

A haderőreform 2007. január 1-én éreztette hatását az ezrednél is, önálló egységként megszűnt, de dísz- és rendész zászlóaljai továbbra is szinte változatlan feladatrendszerrel működtek tovább.

Az egykor Mária Terézia parancsára alapított ezred jogutód szervezete, a Magyar Honvédség önálló alakulataként 2012-ben vette fel a vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár nevet.

Fotó: Bankó József

Szöveg: honvedelem.hu, Bankó József

forrás: https://honvedelem.hu/hirek/a-harminckettesek.html

Hírek

1956 – Hősök előtt tisztelegve

Katonai tiszteletadás mellett vonták fel az ország nemzeti lobogóját az 1956-os forradalom és szabadságharc 66. évfordulója alkalmából Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren, október 23-án, vasárnap.

A lobogót Novák Katalin köztársasági elnök engedélye után az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység állományába tartozó Honvéd Díszzászlóalj katonái vonták fel, dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka és dr. Kun Szabó István vezérőrnagy, a Köztársasági Elnöki Hivatal Honvédelmi Igazgatóságának igazgatója jelenlétében.

Az eseményen közreműködött a Magyar Honvédség Központi Zenekara, a Honvéd Huszár Díszegység, illetve a Nemzeti Lovas Díszegység is.

Magyarországon 1956. október 23-án békés tüntetéssel kezdődő, majd fegyveres harccal folytatódó forradalom bontakozott ki a kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen, amely a szovjet csapatok beavatkozását követően szabadságharccá eszkalálódott. 1990 óta a forradalom október 23-ai kezdőnapja Magyarország nemzeti ünnepe.

Szöveg: Bányász Eszter

Fotó: Horváth Sztaniszláv

forrás: https://honvedelem.hu/hirek/hosok-elott-tisztelegve.html

Galéria, Hírek

Emlékezés az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vértanúira

Felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót az Országház előtt

 

Katonai tiszteletadás mellett, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka jelenlétében ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót az aradi vértanúk emléknapján, október 6-án, csütörtökön reggel az Országház előtti Kossuth Lajos téren.

A kegyelet kifejezéseként Magyarország lobogója egész nap félárbócon marad a nemzeti gyásznapon.

A nemzeti lobogó felvonását a Himnusz, majd félárbócra eresztését a Szózat hangjai kíséretében az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység katonái végezték. A ceremónián közreműködött a Magyar Honvédség Központi Zenekara, a Nemzeti Lovas Díszegység és a Honvéd Huszár Díszegység is.

A megemlékezés a Fiumei úti sírkertben, a Batthyány-mauzóleumnál koszorúzással folytatódott.

Szöveg: honvedelem.hu / MTI

Fotó: Illyés Tibor (MTI), Horváth Sztaniszláv, Kovács Tamás (MTI)

forrás: https://honvedelem.hu/hirek/felvontak-majd-felarbocra-engedtek-a-nemzeti-lobogot-az-orszaghaz-elott-1.html

Galéria, Hírek

XVIII. kerületi Rendvédelmi Napok

Cím

Középiskolai tanulók ismerhették meg alakulatunkat a XVIII. kerületi Rendvédelmi Napokon

Katonáink a XVIII. kerületi Rendvédelmi Napok rendezvényen találkoztak a környező iskolák középiskolás tanulóival.
Nagy volt az érdeklődés a katonai hivatással, a bajtársaink által végzett feladatokkal kapcsolatban és természetesen a kiállított díszelgési feladatokhoz használatos fegyverek iránt.

Az érdeklődő tanulók iskolai tanulmányaik végéhez közeledve dönthetnek úgy, hogy rövidesen bajtársainkká válnak és csatlakoznak csapatunkhoz.

Fotó: Bankó József

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.