Pályakezdő tisztek, altisztek felkészítése
Hat, augusztus 20-án felavatott tiszt, valamint tizenhárom július 7-én esküt tett altiszt kezdte meg katonai szolgálatát az MH BHD-nál. A tisztek közül a legtöbben az MH Híradó és Informatikai Rendszerfőközpontnál (MH HIRFK) kaptak beosztást, de az Információvédelmi Főnökségnél, illetve a 32. Nemzeti Honvéd Díszegységnél (32. NHD) is megkezdte szolgálatát egy-egy katona.
Az altisztek – akik már korábban is a dandárnál teljesítettek szolgálatot legénységi állományúként – többnyire ugyanazon szervezeti elemnél, a 32. NHD-nél folytatják tevékenységüket, de néhányan a szállítózászlóaljnál, a támogató zászlóaljnál, az Egészségügyi Főnökségen és az MH HIRFK-nál szolgálnak a jövőben.
Az egyhetes felkészítés megnyitóján a tiszteket és az altiszteket Baráth Ernő ezredes köszöntötte. Az alakulat parancsnoka hangsúlyozta: a pályakezdők egy nagy múlttal rendelkező katonai szervezethez kerültek, rengeteg felelősségteljes feladatban lesz részük, amelyekhez maximális precizitás, kitartás szükséges. Az ezredes azt is kiemelte, hogy a katonáknak a dandár jó hírét és a katonai rendet kell szem előtt tartaniuk. Ehhez fontos, hogy szívvel, lélekkel, az alakulat részévé válva, hagyományait folyatva, aktívan hozzájáruljanak a feladatok sikeres végrehajtásához.
A felkészítés célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek az adott szervezeti elem napi életének megtervezéséhez, irányításához szükséges okmányokkal, a katonai szolgálatra egységesen előírt alapvető szabályzókkal, parancsokkal, a dandár mindennapi életével, feladataival. Emellett információt kapnak a dandár mindennapi életét irányító parancsokról, intézkedésekről, valamint a katonák alapvető jogairól, kötelezettségeiről.
A résztvevők mindemellett megismerhetik az MH BHD történetét, szervezeti felépítését, alaptevékenységét, valamint feladatrendszerét. Tájékoztatást kapnak többek között az egészségügyi ellátás rendjéről, híradó- és informatikai szolgáltatásokról, valamint általános ügyviteli ismeretekről. Szó esik a vezénylőzászlósok helyéről, szerepéről, az alakulat kiképzési rendszeréről, az alapvető természetbeni járandóságokról és pénzügyi kérdésekről is.
A felkészítő foglalkozás szeptember 1-jéig tart.
Gyermektábor a Dandárnál
A hétfői nap egy rövid ismerkedést követően kirándulással kezdődött, ám ezúttal a táborvezetők a tömegközlekedés rendhagyó módját választották, BKK sétahajóval a pesti oldalról közelítették meg a Margitszigetet. A gyerekek ennek nagyon örültek, hiszen többen közülük életükben először hajóztak a Dunán. A sziget szívében található 50 éve működő Vadaspark volt az első állomás, ahol egészen közelről megnézték az állatokat, némelyiket megsimogathatták és etethették is. Ezután a közelmúltban átadott öko-játszótér mászófalát, a köteleket és létrákat próbálhattak ki.
Másnap a Petőfi Laktanya melletti Sas-hegy Természetvédelmi területre látogatott a csapat. Tárlatvezetéssel egybekötött előadást hallgattak arról, hogy mennyiféle különböző védett állat és növényfaj lelhető fel a főváros peremén. A hegy tetejére vezető tanösvényen végig sétálva a szép, tiszta időjárásnak köszönhetően a táborozók a fővárosi panorámában gyönyörködhettek.
A nap hátralevő részében a komolyzenéjé volt a főszerep. A 32. NHD, Budapest Helyőrségi Zenekar a nagysikerű Prokofjev: Péter és a farkas című mesedarabját játszotta el a gyerekeknek.
A hét közepén a Budai Várnegyedben, a Sándor Palotában tettek látogatást. A gyerekek, megismerkedtek a Sándor család és az épület történetével, illetve betekintést nyerhettek a palotaőrök felkészülésébe, közelebbről megnézhették fegyvereiket, majd az eseményt egy csoportfotóval örökítették meg.
Délutánra is maradt elfoglaltság, a laktanya könyvtárában Tósoki Anikó könyvtáros, drámafoglalkozást tartott, szépirodalmi műveket adott elő miközben a kisközönség a szőnyegen körben ülve hallgatta.
A következő napon az Egészségügyi Főnökség látta vendégül a gyerekeket, ahol Szilágyi Tamás főtörzsőrmester megmutatta az elsősegélynyújtás alapjait, ezután a kisiskolások egymáson gyakorolták a sebkötözést. Ez sokak számára nagy vidámságra adott okot, mivel elsőre nem mindig sikerült tökéletesen a végeredmény.
A zárónapon a sportcsarnokban Farkas Erika hadnagy, testnevelő tiszt tartott játékos sportfoglalkozást, melyből a kidobós, a fogócska, és a körversenyek sem maradhattak el.
Búcsúzásnál a gyerekek nem is köszönhettek volna el ennél kedvesebben: jövőre, veletek, ugyanitt.