Hírek

Quo Vadis, Európa? – biztonságpolitikai konferencia a Stefánián

Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont közös rendezésű biztonságpolitikai konferenciái immár ötéves múltra tekintenek vissza. Eleinte a nyaranta megszervezett Euroatlanti Biztonságpolitikai Nyári Egyetem folyatásaként tartották meg ezeket, az idei évtől kezdődően azonban, tervezetten némileg módosult szerepkörrel folytatódnak. Míg az egyhetes Nyári Egyetemen a szervezők igyekeznek átfogóbb képet adni Magyarország és Európa biztonságpolitikai környezetéről, a konferenciák egy-egy szűkebb területtel vagy aktuális témával foglalkoznak behatóbban. A november 29-én megrendezendő Konferencia az Európai Unió idei évébe kíván bepillantást nyújtani.

A 2017 nyarán és őszén lezajlott francia és német választások nem csak az érintett országok bel-, kül- és gazdaságpolitikáját határozzák meg, de az EU fejlődési irányát is jelentős mértékben befolyásolják, így közvetve és közvetlenül is befolyásolják Magyarország jövőjét és környezetét. Ennek megfelelően az előadónak felkért szakértők, illetve az NKE SVKK munkatársai nemcsak a választási eredményeket elemzik, hanem azt is felvázolják, hogy véleményük szerint milyen lehetőségek állnak általában az EU, illetve szűkebben a Visegrádi Négyek előtt. A szervezők természetesen fontosnak tartják az interakciót, a hallgatók bevonását, ezért minden felmerülő témával kapcsolatban – panelbeszélgetés formájában – lehetőséget biztosítanak a párbeszédre, a résztvevők oldaláról felmerülő kérdések megvitatására. 2018 nyaráig (vagyis a következő, immár 19. Nyári Egyetemig) tervezetten két további konferenciát rendeznek meg. Az első januárban, a Közel-Kelet területével, a nagyhatalmak közel-kelet-politikájával és az érintett országok kilátásaival foglalkozna behatóbban, míg a második, közvetlenül az oroszországi választásokat követően, márciusban megrendezendő konferencia pedig az Oroszországi Föderáció jövőjével, az európai-orosz kapcsolatokban várható változásokkal ismertetné meg az érdeklődőket.

Hírek

Fúvószene-est a Stefánia Palotában

A zenekar előadásában Fehér György Miklós, Kovács András törzszászlós, Márki Sándor Szabolcs százados, a Szolnoki Légierő Zenekar karmesterhelyettese és Szilágyi Miklós kortárs zeneszerzők fúvószenekarra írt műveit hallgathatták meg a vendégek. A dallamok szerelmesei a katonaindulóktól a modern zenéig nyerhettek betekintést napjaink fúvószenei irodalmába.

„Kiemelt figyelmet fordítunk korunk azon zeneszerzőire, akik a Magyar Honvédség kötelékeiben szolgálnak. A műsorunk tíz zenei műből állt, ebből öt most csendült fel először közönség előtt. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az előadott darabok közül hármat kifejezetten a mi zenekarunknak írtak” – árulta el a honvedelem.hu érdeklődésére Nagy Zsolt Gábor százados, a zenekar karmesterhelyettese.

A Budapest Helyőrség Zenekart Nagy Zsolt Gábor százados mellett Baczkó István őrnagy, Márki Sándor Szabolcs százados és Szilágyi Miklós vezényelte. A zenekar állandó tagjait nyugdíjas önkéntes műveleti tartalékos katonák és az MH Központi Zenekar zenészei egészítették ki, így alkotva egy harminchat főből álló formációt.

A műsor eredetiségét két vendégművész, Klimászné Varga Zsófia és Fábián Tímea fuvolajátéka fokozta, valamint Orbán Ádám őrmester tubaszólója. A vastapssal zárult koncerten részt vett Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere is.

Fotó: a szerző felvételei

Hírek

Huszonöt éves a Honvéd Kulturális Egyesület

A Honvéd Kulturális Egyesület pár hét múlva lesz huszonöt éves. A kerek évforduló apropójából rendhagyó kiállítást rendeztek: a tárlaton nem csak képzőművészeti alkotások, hanem fotók is láthatók.

A látogatóknak Frömmel Gyula festőművész, az egyesület egyik alapítótagja rögtönzött tárlatvezetést tartott. Elmondta: az egyesület 1992-ben, Kaposvárott alakult meg, azzal a céllal, hogy a honvédelmi kulturális értékeket megőrizze, ápolja, és a civil társadalom felé önszerveződő módon terjessze. Miközben szólt pár szót Honvéd Kulturális Egyesület Képzőművészeti Tagozatáról is, felelevenítette az elmúlt huszonöt év egy-egy emlékét, majd bemutatta a kiállítás felépítését, végezetül pedig megemlékezett azokról a művészekről, akik sajnos már csak az „égi műteremben” alkothatnak.

Az egyesület képzőművészeti tagozatának feladata a katona-képzőművészek alkotói feltételeinek, és műveik megmutatkozási lehetőségeinek segítése, honvédelmi témájú alkotások létrehozásának támogatása. Az egyesületnek a képzőművészeti tagozaton kívül van még ifjúsági, hadtörténeti és népművészeti tagozata is.

A kiállítás megtekinthető december 6-ig, vasárnap kivételével naponta 13-18 óra között.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.