A nemzetközi ünnepnapot – melyet nevéhez hűen az idegenvezetők tiszteletére 1990 óta ünneplünk – az osztrák World Federation of Tourist Guide Egyesület vezette be, s megünneplésére február 21-ét jelölték ki. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara és a budapesti idegenvezetők e jeles nap köre idén rendezvénysorozatot szerveztek 2018. február 22-25. között, Budapesten. Az eseményhez az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (a továbbiakban: MH BHD) is csatlakozott.
Az idegenvezetőkből álló csoport tagjai 9 óra előtt érkeztek meg a Petőfi Sándor laktanyába. A látogatás alatt megismerhették többek között a laktanyát, a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység (a továbbiakban: 32. NHD) alegységeit, tevékenységeit, a Magyar Honvédség (MH) Központi Zenekarát, illetve a Magyar Szent Korona zománcképeit. Az idegenvezető szerepét Vastagh László nyugállományú alezredes, a Harminckettesek Baráti Körének tagja vállalta magára, aki saját emlékeivel színesítette a vezetést.
A programsorozat a 32. NHD elhelyezési körleteinek szemlélésével kezdődött, majd az MH Központi Zenekar próbájába nyerhettek betekintést. Ezután a túra a Mária Terézia teremben folytatódott, ahol a dandárt és a díszegységet bemutató videók levetítése után a 32. NHD katonái (egy koronaőr, egy palotaőr és egy különleges díszelgő) hétféle rendszeresített fegyver segítségével statikus bemutatót tartott az érdeklődőknek. A laktanya szoborparkjának rövid megtekintése után az út az egykori fogház mellett vezetett el – mely a Valami Amerika 3. egyik forgatási helyszíne is volt. A nap Ócsai Géza alezredes, az MH BHD 32. NHD törzsfőnöke előadásával zárult, melynek keretein belül a hallgatók megismerhették a 32-es elnevezés eredetét, a Szent Korona rövid történetét, a 32. NHD feladatrendszerét, majd Nyári Éva festőművész adományát, a Magyar Szent Korona húsz darabból álló zománcképkiállítását. Ócsai alezredes elmondta: „Elértük azt a nagyon nemes címet, hogy jelen pillanatban a Magyar Honvédség legrégebben működő és harcoló alakulata vagyunk, tehát a 32-es 1741 óta számos csatából kivette a részét.”
Fotó: Horniák Dóra és a szerző felvételei