Hírek

Sor került a harmadik dandársorakozóra

Alaki foglalkozással indult a hétfő reggel a berendelt alegységek számára, mely 9 órától dandársorakozóval folytatódott. A rendezvényen Kolozsi Béla alezredes, az MH BHD személyügyi főnöke ismertette a múlt heti, sikerekben gazdag Mezei futóbajnokság eredményeit, majd köszönőlevelek hangzottak el.

Az eseményen Baráth Ernő dandártábornok, az MH BHD parancsnoka tartott beszédet, melyben köszönetét fejezte ki az elmúlt hónap alatt elvégzett munkáért, kitért a dandár előtt álló feladatokra, illetve a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program eddigi fejlesztéseire is.

A sorakozó zárópillanatai között a helyőrség zenekarai által ismét felcsendült a Szurmay-induló.

 

Fotó: A szerző felvételei

 

Hírek

Pályaorientációs napot tartottak a Petőfi laktanyában

A 6. osztályos tanulók pályaorientációs nap keretében látogattak el a budapesti Petőfi Sándor laktanyába. A szerda délelőtti esemény során betekintést nyerhettek a katonaélet mindennapjaiba, ezen belül az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) egyes feladataiba.

A 87 fős csoport elsőként Kiss Ferenc ezredes, az MH BHD törzsfőnöke tolmácsolásában katonai életpályát ismertető előadást hallgathatott meg. Ezt követően dinamikus alaki bemutatót tekinthetett meg az MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység, Honvéd Palotaőrség és a Budapest Helyőrségi Zenekar közreműködésével, akik a laktanya alakulóterén az idei év első, 2018. április 7-én megrendezésre kerülő zenés őrségváltására gyakoroltak.

Zárásként a gyerekek G-280 és RÁBA típusú gépjárműveket, AK-63, P9RC, PKMSZ és SZVD típusú fegyvereket, illetve egy R-142-es rádióállomást vehettek szemügyre statikus bemutató keretein belül.

 

Fotó: a szerző felvételei

 

Hírek

Író-olvasó találkozó a laktanyában

M. Tóth Györggyel, a Magyar Honvéd magazin korábbi, Zrínyi-gyűrűvel is elismert újságírójával dr. Ravasz István alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum főtisztje beszélgetett. Az alezredes a szerzőt két hiánypótló alkotásáról kérdezte. Az egyik a 2013-ban bemutatott A Petőfi Sándor laktanya 100 éve, a másik a tavaly megjelent A Katonabáró című könyv volt.

Az előbbi művéből többek között kiderül, hogyan épült a kaszárnya, milyen előírások vonatkoztak arra, miként kell egy laktanyának kinéznie, és hogy a jelenlegi parancsnoki épület eredetileg katonabörtönnek épült. Míg az utóbbi könyv vitéz Szurmay Sándor élettörténetéről szól, aki az Osztrák-Magyar Monarchia legismertebb magyar hadvezére volt.

Dr. Ravasz István alezredes elárulta: a két könyv között található egy apró összefüggés. „Petőfi Sándor és vitéz Szurmay Sándor között távoli kapcsolat van: Szurmay Sándor nagybátyja, Sámuel, és Petőfi Sándor több mint két évig Kecskeméten osztálytársak voltak” – mondta el a főtiszt.

Az előadáson a szerző elárulta, miért is írta meg a két könyvet, honnan talált hozzájuk forrásokat, illetve elhangzott egy-két kiegészítés is az alkotásokkal kapcsolatban. Érdeklődésünkre M. Tóth György elmondta: köszönet illeti a hadtörténeti, helytörténeti emlékezetet ébren tartó katonákat, a XVI. kerületi leszármazottakat és nemkülönben feleségét, aki kutatásai során, az utolsó nyomdai mozzanatig mindvégig támasza volt. „A könyvek pártolóim nélkül nem láthattak volna napvilágot” – tette hozzá a szerző.  

Fotó: a szerző felvételei

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.