A mítosz és a valóság Erzsébet királynéról
Erzsébet magyar királyné és osztrák császárné alakját különleges atmoszféra veszi körül, már életében is ikonnak számított és rendkívüli népszerűségnek örvendett. Emlékének életben tartása, valamint az életével kapcsolatos mítoszok és a valóság feltárása, bemutatása volt a rendezvény apropója.
Délelőtt 10 órakor vette kezdetét az interaktív kiállítással és érdekes előadásokkal tarkított tárlat megnyitó. A programismertetőt követően a kor hangulatát megidézve a Budapest Táncművészeti Stúdió a Kék Duna keringőt és az Éljen a magyar!-t táncolta el a közönségnek. A lebilincselően látványos táncbemutató után Potvorszki Anita énekesnő Sissi királynénak öltözve szebbnél szebb részleteket énekelt el az Elizabeth és a Rudolf című musicalekből. A közönséget teljesen elkápráztatta a produkció.
A zenés, táncos kalandozás után Káli-Rozmis Barbarának, a The Empress Memory Team, vagyis „A Császárné Emléke Munkaközösség” egyik alapító tagjának, Erzsébet királyné és családja kutatójának az előadása következett. Itt kiderült számos érdekesség és megdöbbentő tény, többek között beleolvashattunk romantikus, olykor szomorú magánlevelezésekbe is. Az előadáson Barbara a királynő halálának körülményeit övező mítoszról is részletesen mesélt a közönségnek, akik betekintést nyerhettek életének különböző szakaszaiba is.
Ezt követően a Budapest Táncművészeti Stúdió tért vissza, polkával és csárdással, a részvevők nagy örömére pedig „Sissi” is újra énekelt a musicalekből.
Czédly Mónika bemutatójával folytatódott a program. Ő az a divattervező, aki újraálmodta a királyné ruhakölteményeit. A virtuális tárlatvezetés közben minden apró részletre kitért és megtudhattunk egy irigylésre méltó korabeli szokást is: Erzsébetnek mindennap új cipellőt kellett felvennie, kétszer nem vehette fel ugyanazt!
A rendezvény végén körbe lehetett járni és megtekinteni a királynő több teremben is kiállított korabeli ruháit, kiegészítőit. Azoknak, akik ebédre is maradtak, igazi gasztronómiai időutazásban volt részük, Káli-Rozmis Barbara közreműködésével.
Fotó: A szerző felvételei
Prof. Dr. Óvári Gyula ny. mk. ezredes: Űrrepülőgépek és űrállomások katonai és polgári alkalmazása
Az év utolsó hadtudományi előadásán egy különleges témával várunk mindenkit, amire alapvetően kevesebb figyelem irányul. Éppen ezért előadónkkal igyekszünk megvizsgálni ezen eszközök katonai és polgári alkalmazásának jelentőségét, illetve a jövő hadviselésében betöltendő szerepét.
Helyszín: Pódium bár
Belépés díjtalan!
”Mikulásország a Stefánián”
Pódium bár:
A „Mikulásműhely” foglalkozásai:
- Kézműves Ház: üvegfestés, csuhébáb készítés, gipszfestés, karácsonyi- és mikulás díszek készítése
- Arcfestés
- Csillámtetoválás
- Játékos vetélkedő
Könyvtár:
- pihenőszoba
- könyvtári barangolások
Színházterem:
- 10 órától Mikulásnapi mulatság – A Tihanyi Vándorszínpad előadásában
Imahely:
12 órakor ünnepi Adventi gyertyagyújtás
TALÁLKOZÁS A MIKULÁSSAL A PÓDIUM BÁRBAN 11–14 óráig!
(óránként 15 perces szünetekkel megszakítva)
A csomagjegy ár: 1000 Ft (melyet kizárólag a jegypénztárban lehet megvásárolni elővételben 2018. november 30-ig)
Az egész napos belépő: 1800 Ft
Igényjogosultaknak: 1500 Ft
Azok az igényjogosult vendégeink, akik kizárólag a „Mikulásműhely” szolgáltatást szeretnék igénybe venni, kérjük, térítésmentes jegyért regisztráljanak jegypénztárunkban.
Jegypénztárunk elérhetősége: 06 1 383 4958
Jóság síró vágya
„Óh, uram, ajándékozz meg csekélyke magammal engem!” (József Attila)
A várakozás öröme és a szeretet keresése a magyar irodalom és költészet gyöngyszemein át.
Műsoron:
Ady Endre, Börzsönyi Erika, József Attila, Juhász Ferenc, Fodor Ákos, Babits Mihály, Weöres Sándor, Szabó Magda, Szécsi Margit
Szerkesztette és rendezte: Tósoki Anikó
Szereplők:
Gárdonyi Fanni vers-ének
Ács Enikő gitár-ének
Szőke Károly vers
Tósoki Anikó vers
Dr. Bujdos Iván Ákos gitár
Helyszín: Stefánia Palota – Zrínyi Miklós terem
Belépő: 500 Ft