Valent-Hódy Mihály az 1956-os forradalom után először Ausztriába ment, majd végül Genfben telepedett le. A szomszédságában élő festőművész munkája inspirálta arra, hogy felvételizzen a Genfi Képzőművészeti Főiskolába, amivel egyben régi gyermekkori vágya is teljesült. A főiskolai évek során különböző neves művészek tanítványa lehetett, többek között Oskar Kokoschka, aki nagy hatással volt Valent-Hódy sajátos konstruktív, modern művészi stílusának kialakításában. Tanulmányai elvégzése után André Bucher műhelyében dolgozva sajátította el a szobrászat művészetét. Festészettel, szobrászattal foglalkozott. Kezdetben főként kollázsokat alkotott.
Elsősorban fával dolgozott, a képzőművészet mellett belsőépítészettel is foglalkozott. Festészetében eleinte a pasztell színek használata volt jellemző, majd az évek során a telített, élénk színek kezdtek el dominálni, ami főként a ‘Puzzle’ képek sorozatnál érzékelhető. „A puzzle angolul rejtvényt jelent. Azért neveztem el így ezt a sorozatomat, mert térbeli konstrukcióm mintegy színes kirakós játékokként is felfoghatók, értelmezhetők. Hosszú-hosszú útkeresés után kötöttem ki az egyszerű konstruktív formáknál és a tudatosan megválogatott és variált színeknél” – mondta sorozatáról Valent-Hódy Mihály (1937-2019).
A művész alapító tagja volt a Groupe N9 művészcsoportnak és számos egyéni és csoportos kiállításon szerepelt külföldön és itthon egyaránt. Köztéri szobrot Genfben, illetve Fóton is találhatunk róla. 1970-ben visszatért Magyarországra és 2019-ben bekövetkezett haláláig Fóton élt és alkotott.
A tárlat – mely a tavaly elhunyt képzőművészre emlékezik – a Stefánia Galériában tekinthető meg 2020. március 28-ig, vasárnap kivételével naponta 13-18 óráig. A belépés díjtalan!
Fotó: Győrfi András