Hírek

Örömfőzés

 

A Dunántúlon az egyetlen középfokú oktatási intézmény a Zalaegerszegi Báthory István Technikum, ahol szeptembertől „pilot jelleggel” bevezették, mintegy 130 gyerek részére, a Honvédelem tantárgyat. Az iskola képzési palettája rendkívül színes: a szakács, a felszolgáló szakmák oktatásától, a turizmus-vendéglátás szakokon keresztül a fodrász, a dekoratőr, a szabász szakmákig terjed. Pusztai Zsuzsanna, a technikum igazgató asszonya kérdésünkre elmondta: a pályaorientációs napon a különböző szakmákat tanuló diákok színes, a szakmájukhoz közel álló programokon vehettek részt.

„A Honvédelem, mint közismereti tantárgy a kilencedik évfolyamos technikumi, illetve szakközépiskolai tanulók órarendjében szerepel, hetente egyszer – ismertette az igazgató asszony. Hozzátette: a honvédségen belül is szükség lehet vendéglátós vagy protokollban jártas szakemberekre is.

Nem is volt kérdés, hogy a pályaorientációs naphoz a Magyar Honvédség nemzetközi díjakat nyert szakácsai is csatlakozzanak. A közös főzés, vagy ahogy hívták „az örömfőzés” alkalmával a tapasztalt katonaszakácsok különböző mesterfogásokat és tapasztalatokat adtak át a diákoknak. Somorjai Péter és Gulyás Károly honvédelmi alkalmazottak, a Magyar Honvédség szakácsai a technikum tankonyhájában tizennégy szakács szaktechnikussal közösen készítették el az ételeket. A harcsapaprikást, baconos túróscsuszával és rétessel, valamint a rosé kacsamell szeleteket, sütőtök chutney-val, zöldsalátával és szezámos ropogóssal, két vendégtéri szaktechnikus szolgálta fel.

Malasics Lilla, kilencedikes diák szintén azok közé tartozik, akik a Honvédelem tantárgyat tanulják.

„Számomra nagyon érdekes a tantárgy, eddig sokat tanultunk a hadtörténelemről és az alaptörvényekről. Engem érdekel az önvédelem is, így örülök, hogy későbbiekben majd erről is tanulhatok. Ha elvégeztem a sulit a turisztikában szeretnék majd elhelyezkedni” – nyilatkozta a diáklány. Az eseményen az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) helyi toborzó központja – egy lézeres lőszimulátorral is – jelen volt.

 

Galéria, Hírek, Videó

Pályaorientációs napon járt a BHD

Január 11-én az abonyi Kinizsi Pál Gimnázium pályaorientációs napot szervezett, amelyen alakulatunk is képviseltette magát

A prezentációt Rikkers Attila törzszászlós az MH BHD 32.NHD vezénylőzászlósa tartotta, aki egy rövid életpálya út bemutatás után ismertette a dandár alaprendeltetési feladatait.

Az előadás során kitért a 32. NHD felépítésére és alegységeinek rendeltetési feladataira. Többek között szó esett az állami, nemzeti, katonai ünnepek protokolláris kiszolgálásáról, Magyarország államiságát, függetlenségét megtestesítő Szent Korona őrzéséről, protokolláris objektumőrzési és díszelgési feladatok végrehajtásáról is. Továbbá az alegységeket érintő csapatkarjelzésekről is kaphatott információt a hallgatóság.

Az előadás végén a dandár 2022-es évébe tekinthetett bele az érdeklődő diáksereg egy rövid videó formájában.

Készítette: Pete Balázs

Galéria, Hírek

XVIII. kerületi Rendvédelmi Napok

Cím

Középiskolai tanulók ismerhették meg alakulatunkat a XVIII. kerületi Rendvédelmi Napokon

Katonáink a XVIII. kerületi Rendvédelmi Napok rendezvényen találkoztak a környező iskolák középiskolás tanulóival.
Nagy volt az érdeklődés a katonai hivatással, a bajtársaink által végzett feladatokkal kapcsolatban és természetesen a kiállított díszelgési feladatokhoz használatos fegyverek iránt.

Az érdeklődő tanulók iskolai tanulmányaik végéhez közeledve dönthetnek úgy, hogy rövidesen bajtársainkká válnak és csatlakoznak csapatunkhoz.

Fotó: Bankó József

Galéria, Hírek

Motivációs tábor

Motivációs táborban jártak a Than Károly Ökoiskola és Technikum Honvéd Kadét Programban résztvevő középiskolás tanulói

A leendő kilencedikes diákok és végzős társaik új ismeretekkel és új ismeretségekkel lettek gazdagabbak az augusztus 15. és 19. között a püspökszilágyi Kiképző Bázis és Lőtéren megrendezett motivációs táborban.

A tábor fő célja az volt, hogy a leendő kilencedikesek ismerjék meg a katonai szolgálatra jellemző sajátosságokat, gyakorolják egy alegység napi életével összefüggő feladatokat. A végzős diákok pedig ismerjék meg a katonai vezetés szintjeit és a tanultakat később legyenek képesek a gyakorlatban is alkalmazni.

Faludi Miklós zászlós, a Kiképzési Főnökség, honvédelmi nevelésért felelős referense nagyon fontosnak tartja a tábort.

„Fontosnak tartom, hogy a kilencedikes tanulók úgy lépjenek be a Honvéd Kadét Programba, hogy már rendelkezzenek alapvető ismeretekkel a katonaéletről, a Magyar Honvédség feladatrendszeréről, valamint, hogy már itt, a táborban kialakuljon a bajtársiasság és csapatszellem.”

Balogh Zsolt önkéntes műveleti tartalékos alezredes elmondása alapján ezt a fajta beilleszkedést elősegítő tábort már 10 éve szervezi meg a Than Károly Ökoiskola és Technikum az MH Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár együttműködésével. A motivációs tábor, másnéven békatábor is több éves múltra tekint vissza, idén 5. alkalommal rendezik meg.

Az alezredes kiemelte: „Ennek a képzésnek töretlen a népszerűsége. Rengeteg az érdeklődő. Jelenleg már harmadik éve történik az, hogy két osztályt kell indítanunk teljes létszámmal a nagy jelentkezésnek köszönhetően. Most is 2x34 fő kilencedikes vesz részt a felkészítő táborban.”

A végzős tanulók számára ez a tábor egyben szakmai gyakorlat is volt, ahol kiképzőként és parancsnokként is számot adhattak tudásukról.

„Annyit kell még tudni, hogy a jelenlegi tizenkettedikesek szakmai gyakorlata erre a békatáborra épül. Parancsnoki, vezetői törzsfeladatokat látnak el. Tulajdonképpen ők azok, akik beillesztik a közösségbe és egyúttal a Honvéd Kadét Programba a leendő kilencedikes osztályt. Így ez egy szakmai gyakorlati program is és egy beilleszkedő tábor is egyben a tanári, katonai és a BHD kiképzőinek a felügyelete mellett.”

A tanulók az alaki foglalkozásokon túl több oktatáson is részt vettek, ahol NATO alapismereteket, hadijogi, egészségügyi és tereptani ismereteket, továbbá a Magyar Honvédség felépítéséről, feladatairól, vezetési rendszeréről szóló előadásokat hallgattak meg. Voltak olyan foglalkozások, amelyet a végzős kadétok tartottak a táborba érkező „kezdő” kadétok számára. Ilyen volt többek között a lőkiképzés komplex foglalkozás megtartása is.

Balogh alezredes folytatta: „A szerdai napon egy a lövészetet megelőző gyakorlati foglalkozáson vettek részt a tanulók, amit forgószínpad-szerűen hajtottak végre. Tanulták a lőelméletet, az elsősegélynyújtást, a tüzelési testhelyzeteket, gépkarabély szét- és összeszerelését, annak fő részeit, tulajdonságait, továbbá biztonsági rendszabályokat. …érdekessége a történetnek, hogy különböző témakörökben az órákat részben a tizenkettedikesek tartották. Így a leendő kilencedikesek látták, hogy hova juthatnak el, mi az a folyamat, amelynek a végén már ők is ennek a tudásnak a birtokosai lehetnek. Nem elég csak ismerni és tudni. Az igazi tudás az, amelyet át is tudok adni.”

A tábor utolsó napján rendezték a járőrbajnokságot, ahol a tanulók gyakorlatban is számot adhattak tudásukról. A több versenyszámból álló bajnokság legnépszerűbb állomása a légpuskalövészet és a gránátdobás volt, de az elsősegélynyújtásnál is magas pontszámokat gyűjtöttek a versenyzők.

Szerkesztette/videó: Pete Balázs
Fotók: Bankó József

Hírek

Kulturális és szakmai napon vettek részt a kadétok

Honvéd kadét kulturális és szakmai napon vett részt a kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium, valamint a Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum száz középiskolás diákja május 11-én, szerdán, Budapesten.

A délután folyamán a fiatalok az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárhoz látogattak, ahol Fenyvesi Zoltán alezredes, hadműveleti főnök ismertette az alakulat rendeltetését, szervezeti felépítését, a különböző alegységek feladatrendszerét, de kitért azokra a speciális feladatokra is – köztük a koronavírus-járvány elleni védekezésre – amelyekben a dandár katonái részt vettek. A prezentációt követően Vastagh László nyugállományú ezredes, a Harminckettesek Baráti Körének tagja várta a kadétokat az alakulat szoborparkjában, ahol egyebek mellett a laktanya történetéről és a dandárhoz köthető történelmi személyekről kaptak tájékoztatást.

Ezt követően Mudra József ezredes, a dandár parancsnoka köszöntötte a diákokat az alakulótéren, ahol megtekinthették a különleges díszelgő csoport látványos műsorát, majd a technikai eszközök és kézifegyverek statikus bemutatóját.

Kovács Roland Imre, a technikum 9. évfolyamos tanulója is régóta érdeklődik a katonai témák, a fegyverek, a honvédelem, ezen belül a Magyar Honvédség iránt. „Azért is jelentkeztem honvéd kadétnak, mert úgy gondolom, hogy fizikailag és mentálisan is felkészít az életre, illetve a katonai pályára. Ez a mai program is ezt az elképzelésemet erősíti” – tette hozzá.

 

Szerző: Antal Ferenc
Fotó: Tóth László

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.