Szerző: MH BHD
2020. szeptember 18-október 2.
A kollázs (francia ’collage’ = ragasztás) fontossága a XX. századi művészi avantgárdok (az új, minden eddigi hagyománytól tudatosan eltérni akaró művészeti irányzatok összefoglaló neve a 20. század első felében) megjelenésében rejlik. Művészeti alkotás, amelyet papír, fénykép, újságpapír, textil, fa, fém, bőr vagy más egyéb anyagok darabjaiból illesztenek össze. Ragasztott részletekből álló képet is jelent, egy képkészítési technika. Alapelve: 1+1=3, azaz két vagy több képi elem együtt egy harmadik, magasabb szintű mondanivalót hoz létre.
Az avantgárd mozgalmak célja már nem a látvány valamilyen mértékű visszaadása, hanem a dolgok mögött rejlő gondolati tartalmak érzékeltetése. A kollázs technika a kubisták, személy szerint főleg Georges Braque és Pablo Picasso alkotásai nyomán vált népszerűvé, akik talált tárgyakat is beépítettek a festett, rajzolt felületbe, hogy így vigyenek változatosabb színeket, textúrákat, tárgyi utalásokat kubista munkáikba. Az újságpapírok, szövetdarabok, kártyák, mintás papírok a dadaisták munkáiban a már háromdimenziós tárgyaknak adták át helyüket.
Megnyitó: szeptember 18. Péntek 16 óra
Köszöntőt mond: Vankó István, a HKE Képzőművészeti Tagozata Budapesti Régiójának elnöke
Megnyitja: Dr. Feledy Balázs, művészeti író
Közreműködik: Tósoki Anikó
Helyszín: Caffé Galéria
Megtekinthető: október 2-ig, a ház nyitvatartásával megegyezően.
Belépés ingyenes!
A színháztermi megnyitón a maximális létszám 160 fő. Belépni kézfertőtlenítés és testhőmérséklet- ellenőrzés után lehet, maszk használata javasolt! A megnyitó ültetett!