Varga István őrnagy, a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (MH BHD) Szállító Zászlóalj Parancsnokság megbízott zászlóaljparancsoka 2017-ben 13. alkalommal úszta át a Balatont, amellett, hogy az évente megrendezésre kerülő program egyik szervezője is.
Kérem, meséljen erről az eseményről, kezdeményezésről!
Az esemény hosszú múltra tekint vissza. Az Úszó Erőd szorosan kapcsolódik a civil életben elindított Balaton átúszáshoz. A kezdeményezés a civil szervezők és a Magyar Honvédség (MH) között jött létre, a kölcsönös segítségnyújtásé a fő szerep. Az MH segít a sportesemény lebonyolításában, ezért a szervezők az állomány térítésmentes részvételét, valamint az MH-t reprezentáló programok térítésmentes bemutatását biztosítják.
Mióta úszik?
Az úszás régi nagy szerelmem. Gyermekkoromban szerettem bele és a mai napig szívesen űzőm ezt a fajta sportot. Általános iskolában sorra nyertem különböző versenyeken. A katonai középiskolában – tekintettel a szoros időrendre – nem volt alkalmam folytatni heti rendszerességgel, azonban a katonai főiskolán újból éltem az úszás adta lehetőséggel. Csak pár alkalommal hagytam ki az átúszást, legtöbbször szolgálati feladatból kifolyólag, vagy mert az időjárás miatt elmaradt.
Mikor került kapcsolatba az Úszó Erőddel?
2002-ben úsztam először át az 5,2 km-es balatoni távot az Úszó Erőd színeiben. Korábbi és jelenlegi alakulatom is szervezője a versenynek, így én is részt vettem a szervezésben. Ez azt jelentette, hogy az úszást megelőzően felépítettük az Úszó Erőd bázisát, majd annak végeztével lebontottuk azt, így kötöttem össze a két feladatot.
Hogyan készült az átúszásra?
Ez egy nagyon jó kérdés! Volt, amikor már átúszás előtt egy-két hónappal az uszodát jártam, de az utóbbi években csak beugrottam és nekivágtam. Persze ez azért nem teljesen így van. Ha úszással nem is, de más edzéssel azért mindig felkészülök. Felelőtlenség lenne a részemről, ha nem így tenném.
Az alakulatából többen is részt vettek rajta?
Igen. Alakulatom több éve rendszerint az első három legnagyobb számú nevezett versenyzőt biztosító szervezet, melyet az elismerésül kapott kupák száma is bizonyít.
Hogyan zajlott az esemény?
A rendezvény évről-évre egy meghatározott forgatókönyv szerint zajlik. Hajnali, budapesti indulás után megérkezünk 7 óra körül Balatonboglárra. Az érkezést követően a déli parton regisztrálunk a kompjáratra, mellyel a kiindulás helyszínére, Révfülöpre érkezünk. A kötelező regisztrációt és az orvosi vizsgálatot megvárva, 10 óra körül egy rövid megnyitó után csobbanunk az Úszó Erődös társakkal a Balaton vizébe.
Mennyi idő alatt teljesítette a távot?
Ez az évek során teljesen változó volt, melyet alapvetően az időjárás, a vízhőmérséklet befolyásol, valamint az, hogy kivel úszok. Volt több olyan év, amikor segítettem katonatársamnak az első átúszás próbáját teljesíteni. Ilyenkor természetesen egy kicsit lassabban, de átlag 2 óra 30 perc alatt szoktam teljesíteni a távot.
Milyen tapasztalatai vannak? Mit tanácsol azoknak, akik jövőre szeretnék először próbára tenni magukat?
A legnagyobb kihívást az idő és a monotonitás jelenti. A legfontosabb, hogy mindenki sok türelemmel vágjon neki az úszásnak és csak a saját tempóját tartsa végig. Ha kell, álljon meg valamelyik hajónál, kérjen folyadékot vagy némi szőlőcukrot.
Fotó: Ugóczki Ferenc százados