Hírek

Kihelyezett Alap Altiszti Felkészítés zajlik Püspökszilágyon

Alap Altiszti Felkészítést tartunk hetek óta a Püspökszilágy Kiképző Bázis- és Lőtéren. Az igencsak változó időjárási körülmények realisztikus keretet biztosítanak a kiképzési mozzanatokhoz.

Már most bizonyították kiváló felkészültségüket a kiképzés alatt álló katonák, jövő héten pedig a záróvizsgán kell megfelelniük a követelményeknek.

Fotó: Bankó József

Hírek

„Felkészülő Erő” – Tábori Kihelyezési Héten a Támogató Zászlóalj állománya

„Felkészülő Erő” néven Tábori Kihelyezési Hét kiképzési feladatait hajtotta végre a Támogató Zászlóalj (MH BHD TZ) kijelölt állománya

A kitelepülés helyszíne az MH Ludovika Zászlóalj ócsai kiképzőbázisa volt, ahol ideálisak az adottságok a valósághű környezetben történő gyakorlatozáshoz: nehezen járható terep, váltakozó, erdős-mezős terepszakaszok, a tájékozódást nehezítő és az álcázást megkönnyítő körülmények.

Itt hajtottak végre az MH BHD TZ, Biztosító Század katonái BTR harcjárművekkel raj-, illetve szakasz szinten megszervezett járőrfeladatokat, amelyek során lesállás-rajtaütés (a menetoszlop kis- és nagy erejű ellenség általi megtámadása), valamint menetalakzat váltások begyakorlására is sor került.

A gyakorlatok folyamán az alegység a rajparancsnoki harcvezetésre helyezte a hangsúlyt, így a kiértékelés során a meghatározott szempontok között ez az összetevő is külön értékelésre került.

A végrehajtó állomány a mozzanatokat több napon keresztül és számos alkalommal megismételve gyakorolta be, ezáltal rajszinten sajátította el a raj szintű harcászat alapjait.

Fotó: Bankó József

Galéria, Hírek

A magyar királyi 2. honvédhadsereg szárazföldi fegyverzete a keleti hadszíntéren

Dr. Kovács Vilmos ezredes – 2022-ig a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka – egy átfogó, másfél órás előadást tartott a keleti hadszíntéren harcoló honvéd katonák szárazföldi fegyverzetéről február 20-án a Stefánia Palota dísztermében. 

Az eseményen résztvevő hallgatóság megismerhette, hogy milyen külföldi, avagy magyar forrásokból sikerült beszerezni a több mint 200 ezer főre tehető 2. m. kir. Honvédség fegyverzetének eszközparkját. A magyar-német-szovjet hadosztályok fegyverzeti összehasonlításáról készült táblázatából kiderült, hogy pontosan milyen fegyverzettel és felszereléssel küldték őket a frontra. Így a gyalogsági és tűzérségi fegyverek tekintetében részletes bemutatót kaptak az előadáson résztvevők, úgymint: marok és sorozatlövő fegyverek, aknavetők, tarackok, páncéltörők és harckocsik. Megtudhattuk azt is, hogy lőszer-utánpótlás tekintetében komplett vonatok szállították Németországból, illetve Magyarországról a tüzérség számára a muníciót. A folyamatosan érkező ún. lőszervonatok általában 30-40 vagonból álltak.

A prezentációból az is kiderül, hogy végrehajtható, vagy lehetetlen feladatot kaptak a német szövetségestől, továbbá, hogy gyengén vagy erőn felül teljesítettek-e a magyar katonák a Don-kanyarnál. Végül pedig az előadás ismertette azt is, hogy milyen erők jöttek haza 1943-ban.

 

Szerk/foto: Pete Balázs

Oldalunk sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése érdekében.